Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/includes/menu.inc).

AFTY - przyczyny, przejawy tudzież leczenie aft w jamie ustnej

Najświeższe wpisy

Afty w jamie ustnej są wielokrotnie spotykaną dokuczliwością. Przyczyny tworzenia się bolesnych owrzodzeń są przeróżne, od nieodpowiedniej schludności jamy ustnej, przez wyżynające się ósemki, po zakażenia migdałków lub kanału pokarmowego. Afty zwykle znikają samodzielnie, natomiast w poniektórych przypadkach pomocna jest konsultacja lekarska.
zdrowie
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to nieduże i nadzwyczaj przykre owrzodzenia, czyli ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, zabarwione białym osadem i ogarnięte rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty mogą pojawiać się indywidualnie bądź w grupach na podniebieniu miękkim plus języku. Natomiast najczęściej kształtują się na miękkim fałdzie skóry ustanawiającej splot wewnętrznej strony policzków wraz z dziąsłami. Afty zyskują średnicę od 1 mm do 2 cm, jakkolwiek najczęściej nie są większe gabarytowo niż 5 mm.
Dużą funkcję w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej grają pierwiastki genetyczne jak również predyspozycje rodzinne. Gdy w rodzinie spostrzeżono przypadki aftozy nawrotowej, to ryzyko pojawienia się aft u pociech wynosi 90%. W początkowej fazie stanu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pojawiają się niewielkie okrągłe owrzodzenia, które po 1-2 dniach pokrywają się białym kożuchem.

leki
Author: German Tenorio
Source: http://www.flickr.com
W sytuacji aft małych objawem towarzyszącym może być powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Zwyczajowo afty znikają samodzielnie w ciągu 1-4 tygodni. Od czasu do czasu potrzebne są badania, które wspomogą rozróżnić je od zmian, które pojawiają się w przebiegu opryszczki, a podobnie wtórnego zakażenia bakteryjnego (o ile istnieje tego rodzaju podejrzenie).


Jeżeli mimo rygorystycznego przestrzegania norm higieny jamy ustnej afty nie znikają, wypada skontaktować się ze stomatologiem. Lekarz (http://www.as-med.com.pl/znajdz-lekarza/otolaryngolog) może zarządzić stosowanie medykamentów koagulacyjnych, znieczulających oraz płukanek. Skutecznym i cieszącym się godziwą opinią lekiem jest dezaftan med - idź na stronę. Cięższe postaci aft potrzebują uzdrawiania antybiotykami czy sterydami. Aby wyeliminować choroby ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, należy wybrać się do doktora pierwszego kontaktu, który zleci potrzebne badania.