Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/includes/menu.inc).

Dziecięce zabawki, które się stały punktem wyjścia do poznawania praw rządzących życiem dorosłych

Najświeższe wpisy

Zapewne każdy, jako małe dziecko przeszedł etap, kiedy bardzo chciał być księciem, zaś rycerze zajmowali najlepsze miejsca na półkach z zabawkami. U jednych ten okres trwał dość krótko i prędko przechodził w zabawy dinozaurami lub samochodzikami, u innych trend utrzymywał się bardzo długo, przechodząc przez kolejne stadia zainteresowania, takie jak książeczki, figurki z plastiku, klocki lego castle lub inne klocki o tematyce rycerskiej, na filmach kostiumowych czasami skończywszy.

To jedna z charakterystycznych zabaw małych chłopców, bardzo istotna z punktu widzenia psychologii dziecięcego rozwoju. Nic tak nie uczy szlachetności postępowania oraz konieczności bycia dzielnym wojownikiem, który obroni słabszych własną piersią, jak właśnie takie potyczki rycerskie. Maluch uczy się podczas zabawy sztuki walki o własne mienie, poznaje zasady kształtujące zdrową rywalizację między dwoma wojownikami lub grupami przeciwników.

lego
Author: Gianni Bassini
Source: http://www.flickr.com
Jeśli przy tym w domu jest więcej dzieci w podobnym wieku, to czas walk rycerskich można uznać za rozpoczęty. Należy pozwolić na inscenizowanie walk, naturalnie pod kontrolą i na rozsądnych warunkach, gdyż przy nich dzieci uczą się bronić siebie oraz innych przed agresorem, poznają wartości odwagi, ale również uczą radzić sobie z przegraną w bitwie. Takie zabawy są również doskonałą okazją do przybliżenia dzieciom fragmentów historii oraz pokazania, kiedy walka staje się koniecznością i co robić, aby wygrać te walki nie łamiąc przy tym ogólnych praw moralnych, niezmiennych od stuleci.

Jeżeli zatem dziecko nagle ze spokojnego budowniczego drewnianych domków przeistoczy się w mężnego rycerza okrągłego stołu, nie warto niepokoić się tą przemianą, lecz w miarę możliwości zapewnić mu materiały do zabaw o takiej tematyce i przy tej okazji opowiedzieć mu o historii, zasadach i honorze. Idealnym pomysłem będą klocki Lego castle lub seria rycerska klocków Cobi, ponieważ poza zgłębianiem ulubionego tematu, podczas łączenia odpowiednich elementów razem dziecko doskonali swoje umiejętności manualne i precyzję ruchów. Takie nauki z najmłodszych lat z pewnością zaprocentują w przyszłości, gdyż w życiu nie raz zdarzają się momenty, gdy trzeba podjąć walkę.