Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).

Gdzie się nie obejrzysz - do rozliczenia podatek

Najświeższe wpisy

Będąc dzieckiem chyba każdy z nas marzył o tym by jak najszybciej osiągnąć pełnoletniość. Wydawało się, że będąc dorosłym można robić wszystko to, na co ma się tylko ochotę. Niestety rzeczywistość nie do końca jest taka, jaką jawiła nam się w przedszkolu.
podatek
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Rodzice nie stoją nad nami i nie nakazują odrabiania zadań domowych, nie każą nam chodzić spać po wieczorynce, ale nie możemy też pozwolić sobie na wszystko, czego pragniemy z jednego prostego powodu - konieczności monitorowania finansów. Zmorą każdego z nas jest podatek, który w różnych formach zabiera nam część wynagrodzenia. Pierwszym, który w tym przypadku przychodzi nam do głowy jest dokładnie ten, który łączy się z uzyskiwaniem przychodów. Gdyby ktoś w podstawówce uświadomił nas, że nie wystarczy tylko pracować, bo jeszcze część wynagrodzenia traktuje się jako finansowe podziękowanie za możliwość podjęcia pracy pewnie popukalibyśmy się w głowę. Niestety - podatek dochodowy nas obowiązuje i raczej nie nadejdą czasy, w których będzie inaczej. Do tego dołączane są obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, które również regularnie musimy opłacać. Prawdopodobnie wielu dorosłym do dziś marzy się wygrana w loterii, czy spory spadek po cioci z Ameryki. Często zapominamy jednak o tym, że tutaj także nalicza się podatek... Tak samo spadki jak i darowizny są opodatkowane, więc musimy wziąć pod uwagę to, że należy się z nich rozliczyć. Podatki dosięgają nas też na zwykłych zakupach, ponieważ do ceny każdego towaru dodaje się VAT, który niemal w każdym dniu opłacamy. W przypadku niektórych produktów - zwłaszcza alkoholi - mamy też do czynienia z akcyzą, a w wypadku handlu międzynarodowego trzeba liczyć się z naliczeniem cła.
Niestety dorosłość nie jest tak kolorowa, jak wydawało nam się dawniej. To tylko część podatków, które musimy opłacać, aby zasilić budżet kraju. Musimy się z tym po prostu pogodzić.