Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/includes/menu.inc).

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu - objaśnienie problemu, objawy i sposoby leczenia

Najświeższe wpisy

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy kłopot dla ludzi, którzy chorują na tę przypadłość. Nierzadko zdarza się tak, że osoby dotknięte tą chorobą wcale nie wybierają się do lekarza, gdyż jest to według nich za bardzo krępujące. Liczby potwierdzają, że do problemu nie przyznaje się nawet 1/3 chorujących. Obecnie kłopot nietrzymania moczu dotyczy od 4 do 5 milionów mieszkańców Polski. dwukrotnie częściej zapadają na tę chorobę kobiety.


Należy jednak wiedzieć, że schorzenie jest wyleczalne.

doktor
Author: Ilmicrofono Oggiono
Source: http://www.flickr.com
Warto przełamać swoje skrępowanie, ponieważ brak zapobiegania może skutkować tak poważnymi konsekwencjami, jak depresją czy odsunięciem się od życia pomiędzy ludźmi. Nieleczona choroba spowoduje zwiększenie objawów. Po pierwsze trzeba jasno powiedzieć, że jest to schorzenie przewlekłe, ale wyleczalne. Wizyta u lekarza jest niezbędna. Z tym problemem można udać się do lekarza rodzinnego, a także urologa oraz, w przypadku kobiet, do ginekologa.

Lekarz powinien rozpoznać typ nietrzymania moczu już po posłuchaniu jakie są podstawowe objawy, ponieważ są one dość charakterystyczne. Najczęściej spotykanym rodzajem jest nietrzymanie moczu podczas wysiłku fizycznego. Nie musi to być duży wysiłek. Niejednokrotnie wystarczy kaszel lub kichanie. Specjalista musi skierować pacjenta na badania. Sprawdzana jest krew, lecz także rzecz jasna mocz. Zalecane jest również USG brzucha.

Następnie kobietom zaleca się badanie ginekologiczne, natomiast mężczyznom zbadanie prostaty. Po uściśleniu diagnozy rozpoczyna się leczenie (dobra strona Lekarze zalecają początkowo robić ćwiczenia na wzmocnienie mięśni miednicy. Należy także nie wstrzymywać moczu. Następnym etapem jest przyjmowanie lekarstw. Zazwyczaj jest to skuteczny sposób wyleczenia, jeśli jednak leki nie przynoszą poprawy - niezbędna jest operacja.


Kłopot z nietrzymaniem moczu bywa bardzo niekomfortowy nie tylko fizycznie, lecz także psychicznie.

lekarz
Author: Life Mental Health
Source: http://www.flickr.com
Wielu chorych sądzi, że to zbyt bardzo budzi wstyd, żeby z kimś się tym podzielić. Na pewno jest to ogromny błąd. Nietrzymanie moczu należy leczyć, ponieważ w odwrotnym razie kłopot będzie się tylko nasilał. Warto zadbać o to, by pozbyć się go jak najszybciej. Wstyd może prowadzić do sytuacji, w której nie będziemy chcieli wyjść z domu, ponieważ problem zatrzyma nas w mieszkaniu. Jeśli to będzie zdarzało się często, istnieje możliwość, że wycofamy się z życia społecznego tak bardzo, że doprowadzi to do stanów depresyjnych lub depresji. Nie można dać się chorobie. Trzeba walczyć o swoje dobre samopoczucie dopóki nie jest za późno.