Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/includes/menu.inc).

Mukowiscydoza to całkowicie niebezpieczna i męcząca choroba. Jaki jest sposób, by choć trochę polepszyć swój stan zdrowia?

Najświeższe wpisy

Choroba atakując oskrzela i płuca jest bardzo popularną przyczyną hospitalizacji chorych na mukowiscydozę. Rezultatem tej przykrej choroby, postępującego uszkodzenia układu oddechowego, jest trudność oddychania. Na początku jest niestała, jednak postępując może dojść do znacznej niewydolności, podczas której potrzebna jest bardzo długa tlenoterapia.
Jednym z najczęstszych oznak niedotlenienia jest przyspieszenie czynności serca. Długotrwałą niewydolność oddechową możemy podzielić na częściową (hipoksemiczną) i całkowitą czyli hiperkapniczną. Częściowa niewydolność może powodować obniżenie wysycenia hemoglobiny tlenem. W całkowitej, poza obniżaniem wysycenia, dochodzi także do nagromadzenia dwutlenku węgla we krwi. Całkowita niewydolność jest więc bardziej niebezpieczna z powodu możliwości pojawienia się kwasicy oddechowej i śpiączki hiperkapnicznej.

Dla cierpiących w ten sposób osób wymagana jest domowa tlenoterapia. Należy ją zaczynać na podstawie wielokrotnych badań gazometrycznych, które wykonuje się w okresach w trakcie zaostrzeniami, przy dosyć poprawnym stanie zarażonego. Powinno się przy tym oceniać stopień kooperacji chorego. Dopasowanie dostarczania tlenu zazwyczaj należy opierać na kolejno robionych badaniach gazometrycznych - przed i w trakcie leczenia tlenem. Ma to bardzo ważne znaczenie u chorych, którzy mają tendencje do hiperkapni. U tych chorych bowiem zbyt duża ilość dawkowanego tlenu powoduje nawarstwienie się dwutlenku węgla, co może powodować wystąpienie śpiączki hiperkapnicznej. Przenośny koncentrator tlenu to najlepsze urządzenie do tlenoterapii - . To najbardziej\dobrze znane i używane urządzenie w domu.Napędzany jest energią elektryczną, a dzięki wykorzystaniu sita molekularnego, który jest wykonany z zeolitu, dochodzi do odseparowania tlenu pobieranego z otoczenia powietrza. Pozwala to uzyskać 95% stężenia tlenu w stworzonej mieszaninie. Tradycyjne koncentratory tlenu to aparatury stacjonarne, jakie mogą być zasilone z sieci elektrycznej - Aktualnie jednak zazwyczaj używane są koncentratory które można przenosić. Może się dziać tak,bo są one wydajniejsze w porównaniu do tradycyjnych urządzeń.