Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhost/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).

Skuteczny sposób na walkę z depresją jesienną

Najświeższe wpisy

Na zewnątrz szaro-buro i zimno... Zbliża się jesień. Chmury zaciągnęły się na niebie, a dni kurczą się niemiłosiernie. Przywołujemy w pamięci miniony czas, smucimy się jakoś bardziej niż do tej pory, częściej robimy się senni i zmęczeni. Złości nas każda najmniejsza rzecz, przygnębienie i zniechęcenie przeszkadzają cieszyć się życiem.

depresja
Author: Holly Lay
Source: http://www.flickr.com
Coraz mniej rzeczy sprawia nam przyjemność, aż w końcu przestaje nam się wstawać z łóżka w te ponure dni. Czy to aby na pewno stan przejściowy? Najlepiej będzie sprawdzić czy nie dotknęła nas depresja sezonowa, najczęściej spotykany problem zdrowia psychicznego naszych czasów.

Depresja jest poważnym problemem, który objawia się przede wszystkim nieprawdopodobnym i długookresowym obniżeniem nastroju. Innymi charakterystycznymi przejawami choroby są: lęk, niepokój, żal. Przy podejrzeniu depresji należy poszukać pomocy lekarza olsztyńskiego specjalisty z zakresu psychiatrii, który na podstawie przeprowadzonej rozmowy oraz badania postaw i diagnozę, proponując najlepsze w danym przypadku bezpieczne leczenie.
Zważywszy na to, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia. Uznano, że odpowiednia ilość sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.

psychiatra
Leczenie światłem można łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi. Mają one zwalczać chorobę i poprawiać nastrój. Większość antydepresantów jest sprzedawana na receptę, wyjątek stanowią produkty ziołowe, np. wyciąg z dziurawca, przyjmowany tylko po konsultacji z lekarzem; sprawdź .
Korzystne dla samopoczucia chorych okazują się też zimowe wyjazdy do krajów Europy Południowej. W radzeniu sobie z sezonową depresją, pomocne może być unikanie stresujących sytuacji, a także jak największy odpoczynek w tym trudnym okresie. Dobrze jest też częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z bliskimi.