Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/includes/menu.inc).

Terapia na końskim grzbiecie

Najświeższe wpisy

Jazda konna to nie tylko wspaniały sport oraz rekreacja. W wypadku dzieci chorych może być to dodatkowo doskonały sposób na rehabilitację. Koń może być dla dzieci niepełnosprawnych kompanem i sprzymierzeńcem w ich walce z chorobom. Taka rehabilitacja zwie się hipoterapią.


Najzwięźlej mówiąc hipoterapia jest to ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia.

Hipoterapia jest zazwyczaj terapią wspomagającą inne sposoby rehabilitacji. Bezsporną wartością hipoterapii jest jej wszechstronność. Fachowo
Konie
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
przeprowadzona oddziałuje zarówno na sferę ruchową jak też sensoryczną pacjenta, a także na jego funkcjonowanie psychiczne oraz społeczne.

Hipoterapia oddziałuje leczniczo na kilka sposobów, m.in. przez kodowanie w mózgu właściwego wzorca ruchu miednicy w czasie chodzenia (ciekawa strona). Działanie to często nazywane jest "nauką chodzenia bez chodzenia" i wykorzystywane bywa w rehabilitacji dzieci z chorobami narządów ruchu. Następnym atutem hipoterapii jest unormowanie naprężenia mięśni.

Prawidłowe ułożenie na grzbiecie konia a także jego rytmiczne ruchy powodują, iż dochodzi do normalizacji tego napięcia. Niełatwo wyobrazić sobie by wykorzystanie dowolnego sprzętu rehabilitacyjnego tak rewelacyjnie stymulowało poczucie koordynacji jak jazda konna. Gdy osoba jedzie na koniu ciało porusza się aż w 3 wymiarach!

Następne atuty takiej rehabilitacji to pobudzanie oraz normalizacja czucia powierzchniowego.

Zdrowi ludzie są w stanie nawet wyobrazić sobie frajdy dziecka, dotychczas przemieszczającego się wyłącznie na wózku z tego, iż siedząc na koniku ma możliwość wyruszyć na spacer (warto zobaczyć). Fachowo realizowana hipoterapia w zestawieniu z oddziaływaniem psychoterapeutycznym stanowi korzystny sposób wsparcia osobom doświadczającym zakłóceń natury psychologicznej.


Dzieci nie w pełni sprawne nierzadko prócz cierpienia powodowanego chorobą doznają także bólu, jaki ma związek z poczuciem odrzucenia społecznego. Zamiarem tychże zajęć jest
koń
Source: flickr.com
częstokroć także to, żeby dzieci zdrowe bawiły się razem z chorymi. Możliwość kontaktu z akceptującymi równolatkami i dorosłymi jest atutem nie do przeceniania.

Hipoterapia może być wyko­ny­wana jedynie za zgodą specjalisty, który opiniuje o braku przeciwwskazań do tego typu rehabilitacji osoby nie w pełni sprawnej. Zajęcia powinni prowadzić należycie przygotowani do tego specjaliści z zakresu rehabilitacji, a stajnie dla koni winny być właściwie urządzone.