Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/includes/menu.inc).

Urlopy pracownicze, czyli co chlebodawca powinien o nich widzieć. Zobacz koniecznie!

Najświeższe wpisy

Na początku warto powiedzieć o tym, czym jest urlop. Urlop, jest to czas wolny osoby zatrudnionej od świadczenia pracy na rzecz chlebodawcy. Kwestie urlopowe są normowane przepisami kodeksu pracy. Zatrudniony może wnioskować o przyznanie mu urlopu jednak nie oznacza to, iż chlebodawca zawsze ma obowiązek udzielić go.

Urlop
śpiący niemowlak
Author: Alexander Lyubavin
Source: http://www.flickr.com
przypada każdemu pracownikowi zaangażowanemu na podstawie umowę o pracę. O ile angażujesz pracobiorców na podstawie umów cywilno-prawnych na przykład umowa o dzieło lub umowa zlecenie to ze względu na specyfikę tych umów nie nie ma mowy o urlopie. Oczywiście, jeżeli pragniesz zapłacić pracobiorcy za wolny dzień to możesz, jednak nie jest to normowane przepisami prawa a wyłącznie waszymi dwustronnymi ustaleniami. Urlop wypoczynkowy. Tego rodzaju urlop (polecamy) przysługuje każdemu pracownikowi zaangażowanemu na podstawie umowy o pracę. Celem takiego urlopu jest "regeneracja siły oraz odpoczynek pracobiorcy" – to czy pracownik faktycznie wypoczywa chlebodawcę zupełnie nie interesuje, dlatego że często urlop (zobacz tutaj) sprowadza się do remontu mieszkania bądź dwutygodniowej balangi na działce po której nasz „wypoczęty” pracobiorca powraca do pracy pełen nowych sił jak też zapału do następnych wyzwań zawodowych. W czasie urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje honoraria takiej, jakie otrzymywałby gdyby w tym samym czasie normalnie pracował. Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy przez pracobiorcę, na jego utrwalony na piśmie wniosek. Pracodawca nie może przymusić pracownika do złożenia podobnego wniosku. Pracownik nie odbiera uposażenia za urlop bezpłatny jednocześnie w czasie jego trwania pracownik nie może zostać zwolniony.Urlop macierzyński
składki zus
przypada paniom pracującym, które w czasie swego zatrudnienia urodziły dziecko. Celem urlopu jest zapewnienie kobiecie odpoczynku po porodzie jak też zapewnienie jej opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Urlop ten jest w pełni płatny, tzn. pracownica przebywająca na takim urlopie otrzymuje pełne wynagrodzenie. Urlop tenże opłaca ZUS. Celem pozyskania go należy wypełnić należyte ZUS formularze - wFirma.
Gdy angażujesz pracobiorcę co najmniej od 6 miesięcy ma on prawo wystąpić o urlop wychowawczy. Czyli bezpłatny urlop mający na celu piastowanie osobistej opieki pracownika nad maluchem. Urlop ten może trwać nawet do trzech lat (sprawdź: ). Urlop nie powinien jednak trwać dłużej niż do ukończenia 6 roku życia przez dziecko.
Do ZUS-u spływają składki rentowe i emerytalne. Jeżeli jako pracodawca spóźnisz się z zapłatą, przyda ci się kalkulator odsetek (kalkulator odsetek).