Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób przygotować się do zajęć w placówkach medycznych – odzież, badania, dokumenty

Najświeższe wpisy

Każdego roku tysiące studentów kierunków medycznych i pokrewnych mają obowiązek zaliczenia praktyk zawodowych w placówkach medycznych (szpitalach, ośrodkach zdrowia, zakładach opieki i innych). Niestety często uczelnie nie dostarczają rzetelnej informacji na temat tego jak być przygotowanym do tych zajęć, a warto mieć przy sobie kilka istotnych rzeczy. Student czy też słuchacz szkoły przygotowującej do zawodu w obrębie usług medycznych dla odbycia praktyk musi posiadać przede wszystkim odpowiednie dokumenty i odzież.


badanie laboratoryjne
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Jeśli chodzi o dokumenty to można je podzielić na te wydane przez uczelnię (służące do rozliczenia się z dziekanatem po ukończeniu szkolenia oraz zostawienia w placówce medycznej), oraz załatwiane we własnym zakresie. Student zobowiązany jest do dostarczenia i przedstawienia skierowania na praktyki razem z umową lub porozumieniem wystawianym ze strony uczelni dla szpitala oraz do posiadania programu praktyk, na podstawie którego szpital zorganizuje jego pracę.

Przeczytaj więcej informacji, a zgłębisz podobne materiały, które zapewne także Cię zaintrygują. Nie czekaj więc i użyj linku psychoterapia rodzinna wrocław!

Administracja szpitala często wymaga także złożenia podania do dyrektora w sprawie przyjęcia na praktyki, zaopatrzonego w pisemne zgody ordynatorów, w przypadku praktyk lekarskich, lub pielęgniarek koordynujących, w przypadku pozostałych praktyk.

Praktykant powinien również posiadać ubezpieczenie OC i NW (szkolenia lekarskie i pielęgniarskie). Trzeba zwrócić uwagę czy wyżej wymienione ubezpieczenia zapewnia uczelnia, czy też trzeba je wykupić samemu. Poza tym należy mieć książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych (w tym badanie na pasożyty), w dużych miastach można znaleźć wiele miejsc w jakich można uzyskać taki dokument, w mniejszych miejscowościach trzeba na jego wydanie poczekać nawet parę dni. Badanie na pasożyty Wrocław jest tu dobrym przykładem może równie dobrze przebiec bardzo szybko (tu zrobisz badanie krwi na pasożyty). Niemniej praktykanci powinni zatroszczyć się o posiadanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych odpowiednio wcześniej (samo przygotowanie do badania na pasożyty zabiera trzy dni) i nie zapominać, że nie zostaną wpuszczeni na oddział bez takiego dokumentu. Badanie na pasożyty Wrocław, Warszawa czy Szczebrzeszyn jest po prostu nie do uniknięcia.


Datę praktyk lekarskich również warto ustalić odpowiednio wcześnie, osoba odpowiedzialna za organizację praktyk nie ma obowiązku brać pod uwagę urlopowych planów studentów, a tylko zapewnić określoną liczbę praktykantów na oddziale, tak by nie utrudniać pracy lekarzom i pielęgniarkom - link. Po otrzymaniu zgody szpitala na odbycie szkolenia student powinien zapewnić sobie odpowiednią odzież (szpitale tylko od czasu do czasu zapewniają odzież ochronną we własnym zakresie): fartuch i buty zmienne (najlepiej w kolorze białym). Studenci muszą być również przygotowani na to, iż jeśli pragną odbywać praktyki w placówce, która nie ma podpisanej umowy z ich uczelnią, będą musieli uiści za nie kwotę zgodną z cennikiem placówki (koszty mogą się różnić w zależności od rozmiaru ośrodka oraz stopnia referencyjności). Obowiązkowe praktyki zawodowe to sposób na zdobycie wiedzy na temat pracy danej placówki. Warto właściwie ją wybrać i być gotowym na różne ewentualności, a przede wszystkim zadawać pytania wszystkim i o wszystko.