Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/pomozkacperkowi.pl/includes/menu.inc).

Zobowiązania pracodawcy w stosunku do pracownika

Najświeższe wpisy

Obowiązki chlebodawcy wobec pracobiorcy można w zasadzie podzielić na szczegółowe oraz ogólne. Wszystkie wynikają z przepisów prawa pracy czy ustaw szczegółowych.


wykład
Author: hackNY.org
Source: http://www.flickr.com
obowiązek zatrudniania pracownika i obowiązek wypłacania zatrudnionemu wynagrodzenia za pracę są to 2 najważniejsze ogólne obowiązki pracodawcy. Chlebodawca obowiązany jest angażować pracobiorców zgodnie z kwalifikacjami jak też doświadczeniem zawodowym pracownika, a także stanem jego zdrowia. Zatrudnianie musi odbywać się przy pracach, jakie są dozwolone dla poszczególnych osób. Chlebodawca ma obowiązek zaznajamiania pracobiorców, jacy podejmują pracę z zakresem ich zadań, a także z ich przywilejami.


Pracodawca musi zaaranżować proces produkcyjny i zapewnić, ażeby przebiegał on w przyjętym porządku pracy. Dokładnie przejawia się to w tym, że pracodawca ma za zadanie dostarczenia pracownikom przyrządów oraz surowców niezbędnych do realizowania zleconej pracy. Chlebodawca musi nadto czuwać nad tym, by wiążący w zakładzie porządek pracy był egzekwowany poprzez pracobiorców. W owym celu musi ogłosić regulamin pracy jak też wszelakie wewnętrzne rozporządzenia, jakie mają temu służyć.


Chlebodawca musi też dążyć do uczynienia zakładu miejscem wolnym od dyskryminacji , w szczególności ze względu na płeć, niepełnosprawność, religię, poglądy polityczne, związkową przynależność, wyznanie, a także ze względu na zaangażowanie na czas określony albo nie określony bądź w pełnym albo w niepełnym wymiarze . Chlebodawca ma również obowiązek wydać zatrudnionemu zaświadczenie o zatrudnieniu.